Cellulit: megszabadulni a narancsbőrtől

Nem vagy egyedül: a cellulit ma a nők több, mint 80%-át érinti1!
Bár nehéz teljesen megszabadulni a narancsbőrtől, vannak lépések, amelyek segítségével szembeszállhatsz vele anélkül, hogy drága krémekbe fektetnél vagy műtétre hajlanál!

Az emberek nagy többsége azt vallja, hogy minden a genetika – pedig nem az!

Iskolás koromban sokszor hallottam lányoktól, hogy a narancsbőr vagy elhízás genetika! Akkori biológia tanulmányaimmal azonban meg tudtam cáfolni ezt, hiszen már akkor is kb. 30%-ban volt ez bizonyítható – tehát 70%-od lehet arra, hogy dolgozz ezen.
Ahogy tanulmányaim majd munkám során tapasztalatot szereztem, általános törvényszerűség, hogy a legtöbb elváltozás kialakulásában nagymértékben az egyéni felelősség a mérvadó. Adott a genetikai állomány, de az hogy azzal mit kezdesz, az rajtad múlik! Ide tartozik a gondolkodásmódod is – ha valamilyen negatív példát látsz az időskort illetően, azt hiheted, hogy te is ilyen leszel, pedig ez csakis rajtad múlik. Ez nem egy mentális közhely, hanem igenis foglalkoznod kell ezzel a témával is, ahhoz hogy bármilyen problémát orvosolni tudj.

Miért érdemes foglalkozni vele

Tehát kialakulásának oka lehet genetika, emellett a nem is: a női hormonháztartás az ösztrogén miatt hat a kötőszövetek milyenségére. Ezért a cellulitisz-re genetikailag is hajlamos nők valószínűleg nem tudják teljesen megszüntetni a narancsbőrt, viszont életmóddal nagyban befolyásolhatják azt, akár minimális szintre csökkenthetik!
Az egészséges döntések meghozatala nem biztos, hogy 100%-os megoldást hoz, de különbséget jelenthet egy egészségügyi probléma és annak elkerülése között! Ezért is érdemes vele foglalkozni – a cellulit nemcsak a külső megjelenésben okozhat gondot, de jele is lehet valamilyen elakadásnak a szervezetben.

Döntéseid befolyásolják a genetikai állományodat

Életmódunk a legtöbb betegség, elváltozás vagy probléma esetén nagy százalékban befolyásolja annak kialakulását, a genetikai állományban kódoltak megvalósulását, illetve ha már kialakult a betegség, akkor segít annak kezelésében, a tünetek enyhítésében, akár teljes vagy részleges visszafordításában: DNS mutációval elérhetünk rögzült, de nem jó minták felülírását – ahogy az élet minden területén itt is tudatossággal, fokozatossággal  szép eredményeket lehet elérni.

Ez a szövet nem rossz szövet

A laza rostos kötőszövet működését kell megértenünk, ahhoz hogy kezelni tudjuk a cellulit elváltozást: ez egy erősen erezett szövet, a hámszövet alatt és erek körül található, funkciója a tápanyagok és O2 eljuttatása az erekből a hámsejtekhez, illetve a sejtekben termelt anyagcsere végtermékek visszajuttatása az erekbe.

A cellulit különbözik az általános elhízástól, mivel az elhízás esetén a zsírsejtek hipertrófián (sejtnövekedés) és hiperplázián (sejtszaporodás) mennek keresztül. A cellulitot nagy, metabolikusan stabil zsírsejtek jellemzik, nincs szó sejtszaporodásról. Ödémás fibrosclerotikus panniculopathia néven is ismert, a cellulitot először Alquin és Pavot írta le 1920-ban, és eredetileg „intersticiális ödéma” -nak tartották, amely a zsírtartalom növekedésével jár. A bőr topográfiai felülete narancshéjhoz hasonlít, melynek oka a szubkután zsírgurmók herniációja.

A hagyományos gondolkodással szemben a cellulit kialakulásának egyik oka a pangás

Az egyik legkevésbé ismert tény a 21. századi ember számára, hogy a szervezet folyadéktereiben (ami egy felnőtt esetében testének min. 50%-a) folyamatos mozgásra van szükség:
Mivel a szervezetünk nagy részét folyadékok teszik ki és mivel ezek fontos szerepet játszanak a méregtelenítésben, ezért elengedhetetlen, hogy a mozgás, mely az ízületek és izmok általános átmozgatására irányul, mindennapi szinten jelen legyen. Amint a természetes folyadékáramlás megáll vagy stagnál, pangás alakulhat ki, mely nemcsak a cellulit, de más betegségek kialakulásához is vezethet. Csökkent keringés hatására kevesebb oxigént és táplálékot kap az adott terület, illetve méreganyagok felhalmozódásának ad helyet.

A női hormonháztartás is nagyban befolyásoló tényező: a 21. században olyan környezeti hatások formálják a nők mindennapjait (erős vegyszerek használata, műanyagokból kivált anyagok, nem természetes kozmetikumok, fogamzásgátlók tartós szedése, táplálkozás), amelyek által felborul a hormonális egyensúlyunk.

A leghatásosabb módszer

“A cellulit kezelésére irányuló többféle terápiás megközelítés ellenére hosszú távon egyetlen eljárás sem bizonyult sikeresnek. A helyi gyógyszerkészítmények, az injektálható kezelések és az energiaalapú eszközök javíthatják a cellulit megjelenését, néha kielégítő mértékben, ám soha nem szabadítják meg a cellulittól, mivel ez kiterjedt szövet újjáépítést igényelne.

Noha számos tényezőről ismert, hogy hozzájárulnak a cellulit kialakulásához (nem, genetika, életmód; Querleux, 2004, Querleux et al., 2002), a pontos patofiziológiát nem értik. A legelterjedtebb modellek, amelyeket említenek, az érrendszeri / gyulladásos tényezőktől a hormonális és / vagy szerkezeti okokig terjednek.” 2

Nincs leghatékonyabb módszer kezelésére, ezért ne vágj bele egy-egy könnyűnek tűnő és gyors eredményt ígérő kezelésbe. Az idézett cikkben több eszközt és módszert is kutattak, mint pl. az elektrostimulációs módszer is. Láthatod, hogy egyik módszer sem elég hatékony a cellulit kezelésében. Ezen felül minden szervezet más, tehát nincs egy bizonyos módszer, ami mindenki számára megoldást nyújthat.

Tapasztalataim szerint a legjobb klinikai eredményt a kombinált megközelítés adhatja – személyre szabottan. A test folyadékrendszereire és méregtelenítésére alkalmazott legjobb természetes módszerek, amelyeket ajánlok a következők:

  1. Megfelelő folyadékbevitel tiszta vízből

A megfelelő mennyiségű (min. 2-3 liter, de inkább 3-4 liter) folyadékbevitel elengedhetetlen a folyadékháztartásunk egészséges szintjéhez. Ezt a mennyiséget viszont próbáld legnagyobb százalékban vízből bevinni a szervezetedbe! A cukrozott teát vagy üdítőket ne számítsd bele a napi folyadékbeviteledbe, hiszen az a cukormennyiség (plusz adalékanyagok), amely ezekben megtalálható szépen meg is köti a bevitt vizet (vagy még el is von a szervezettől) – fogyassz inkább vizet vagy nem édesített gyógyteát.

2. Mozgás

A mozgás a másik kulcsfontosságú tényező a cellulit csökkentésében, hiszen a testmozgással olyan ingert kapnak izmaink, ízületeink és bőrsejtjeink, amelyek serkentik a kollagén termelést és a zsíranyagcserét, ezáltal feszesítve a bőrt. Nincs egy fajta edzésmódszer vagy „7 gyakorlat”, amelyik a leghatásosabb: viszont mozgás minden mennyiségben! Ezt a Behzad Taati, Maryam Khoshnoodnasab: Exercise-Based Approaches to the Treatment of Cellulite3 tanulmány is bebizonyította.

Heti 3-4 teljes(!) edzést ajánlok mixelve, melyben legyen állóképesség fejlesztő, kis intenzitású edzés is!

3. Izzadás

Azt se felejtsük, hogy az izzadás egy fontos méregtelenítő folyamata szervezetünknek! Izzadni nem ciki és nem szabad mesterséges izzadásgátlókkal lecsökkenteni annak mennyiségét! Fokozott verejtékezésnél illetve kellemetlen szagnál is a hátteret kell megnézni és azt kezelni: utóbbinál legtöbbször a nem megfelelő táplálék lehet a háttérben; fokozott verejtékezésnél pedig általában a hormonális inbalance.

Ebben nagyon hatékony lehet az aromaterápia, ami mesterséges anyagok nélkül és természetes fitoösztrogénekkel hat a szervezetre.

4. Átmozgatás!

A napi rutinodat próbáld megtörni egy kis átmozgatással. Ez lehet gimnasztikus gyakorlatsor vagy nyújtózás, lehet jogging vagy 1 perc lépcsőhasználat lift helyett, de ezek közben mindig legyél mozgásban, kerüld a statikus gyakorlatokat – és persze a statikus helyzeteket hosszú távon. A lényeg, hogy változtass pozíciót: ha ülsz akkor állj fel, ha állsz akkor mozogj.
Szánj erre 1-2 percet minden órában, ezáltal javulni fog a véráramlásod és a folyadékterekben kevésbé alakulhat ki pangás.

5. Táplálkozás

A táplálkozás kulcsfontosságú a bőrünk állapotát tekintve. Sokszor hallani, hogy az vagy amit megeszel. A böjt vagy méregtelenítő időszakok támogatják a máj méregtelenítését, a keringés helyreállítását és a nyirokrendszer megfelelő működősét. Ezáltal nagyon szépen segítenek a pangások megszüntetésében és a toxinok, lerakódott anyagok elszállításában, kiválasztásában.
Javaslok évente legalább egyszer mindenkinek, akinek nincs semmilyen egészségügyi problémája annak is, egy ésszerű, személyre szabott és szakember által összeállított máj méregtelenítő kúrát.

6. Anyagcsere

Ahogy már említettem, sok múlik az anyagcserénken. Az anyagcsere serkentés ne a különböző táplálékkiegészítőkről szóljon. Elsősorban a rendszeres testmozgásra, a rostdús táplálkozásra és az összes tápanyag megfelelő bevitelére ügyelj. Átlagembereknél, akik nem élsportolók, valamint amíg nem áll fenn valamilyen kóros eset, a túlzott fehérjebevitelnek nincs értelme.
Általánosan a következő tápanyagbevitel a mérvadó:
Fehérje: 0,8-1,5g/ttkg – 12-13%
Szénhidrát: 4-6g/ttkg – 57-58%

Zsír: 1g/ttkg – 25-30%

Rost: 25-30g
(ttkg = testsúlykilogram)
Ezeken felül támogasd a májat és a folyadékháztartásodat.

7. Máj

A máj támogatása nagyon fontos, hiszen ez a szervünk kulcsfontosságú szerepet játszik a méregtelenítésben és az anyagcsere-folyamatokban. Általánosan támogathatod májadat megfelelő testsúly tartásával, megfelelő étkezéssel és mérsékelt alkoholfogyasztással – a nem megfelelő és túlzásba vitt gyógyszerfogyasztás túlterheli azt. Ezeken túl azonban kevesen tudják, hogy rendszeres gyógyteafogyasztás, adalékanyagmentes táplálkozás és vegyszermentes háztartás mennyiben támogathatja májunkat.
Ez nem jelenti azt, hogy mindezt egyből meg kell valósítanod, de törekedj fokozatos, hosszabb távú változtatásra, majd tudatosan figyelj ezekre, hogy hosszútávon is fenn tudd tartani.

8. Gyógyteák és illóolajok

A gyógyteák nemcsak a megfelelő folyadékbevitelt biztosíthatják, nemcsak méregtelenítő hatásúak, de vannak köztük kötőszövetet erősítő teák is. Javaslom a 100%-ban gyógynövényt tartalmazó (főleg hazai) diófalevél, csalánlevél, galagonya, mezei katáng, mezei zsurló és fürtös menta teákat. Ezek fogyasztásáról mindig kérdezz szakembert.
A megfelelő illóolaj használat is serkentheti a vérkeringést és a szövetek között lévő folyadék áramlását. A legjobb illóolajok ebben a témában az atlasz cédrus, a ciprus, a citromhéj és a rozmaring, valamilyen növényi olajba keverve. Fontos, hogy csakis 100%-ban tiszta, természtes és bevizsgált kemotípusú illóolajat vásárolj és ezek használata előtt is mindenképpen konzultálj szakemberrel.

9. Hosszú távon nem felborult alvásciklusok

A megfelelő alvás az egyik legfontosabb a homeosztázis fenntartásához. Ebben a cikkben nem célom az alvás hátterének vizsgálata, de azt tudnod kell, hogy megfelelő alvás nélkül hosszú távon nem csak a kiégés veszélye és az immunrendszer legyengülése fenyeget (habár ez már elég indok), de a nyirokkeringésre sincs jó hatással, így a cellulit kialakulásában/kezelésében is fontos szerepet játszik.

Az nem gond, ha egyszer-egyszer kevesebbet alszol, de hosszútávon legyen meg a napi 6-8 óra alvás!

10. Nyújtózás

A nyújtózás egy ősi reflexünk, melyet soha nem szabadna kihagyni. Segít, hogy egy hosszú időn át fenntartott statikus állapot/helyzet (pl. alvás) után a szöveteinkben jelen lévő és/vagy az ízületeinkben felhalmozódott folyadékok áramlása meginduljon.

Ne ugorj ki az ágyból óracsörgésre, szánj minden reggel 2 percet a nyújtózásra!

11. Wellness

A szauna vagy gőzkabin rendszeres használata, illetve a masszázs segít a méregtelenítésben és a keringés fokozásában. Edzés után pedig fokozott hatásuk lehet, hiszen a keringés és méregtelenítés ekkor már magasabb szinten működik.

Ajánlom az aromaterápiás masszázst havi rendszerességgel képzett terapeutánál, mely nemcsak testi szinten méregtelenít, hanem lelki szinten is.

12. Alternatív terápiák

Az alternatív gyógymódok beiktatása mindennapjainkba úgy gondolom hogy ma elengedhetetlen ahhoz, hogy szervezetünk természetes raktárait újra tudjuk tölteni. Világunkban sok minden az egészségünk ellen dolgozik, a haszon és pénz körül forog és nem hiába érezhetjük néha kifáradtnak magunkat. Nagyon fontos, hogy ne égjünk ki, ne fáradjunk ki, ne legyünk leszívva hosszútávon. Ha hiszed, ha nem, ez nagyban befolyásolja a cellulitot is, hiszen hat az anyagcserédre, a keringésedre, az alvásod milyenségére, ezek által a cellulit szabályozására is. Azt tudjuk, hogy nem a gyors eredményt hozó és mesterséges dolgok a megoldások! 🙂

Találj akár egy hobbit, akár egy alternatív módszert, ami segít egyensúlyba hozni, ami számodra a kikapcsolódást nyújtja és szervezd is úgy az idődet, pénzügyeidet, hogy ez mindig beleférjen, hiszen ebből fogsz majd később táplálkozni. Lehet ez aromaterápia, meditáció, jóga, thai-chi, aromaterápiás masszázs, manuálterápia, fitoterápia, stb.

Hogyan tovább

A fentiek alapján láthatod, hogy mennyi mindent tehetsz mindennapi szinten testedért és a narancsbőrért, ha szeretnéd. Ez nem azt jelenti, hogy minden említett pontot követned kell, először próbálj egy-két pontot beiktatni az életedbe, amik a számodra elérhetőek-megvalósíthatóak és ha már ezek az életmódod részei, szokássá váltak, akkor lépj tovább a következőkre.

Szerintem egy jó példa: minden nő, aki vasalt valaha tudja, hogy sokkal nehezebb egy nem odafigyelésből rávasalt ráncot kivasalni a ruhából, mintha már az elején figyelünk erre. Ezt átültethetjük az élet többi területére is: a megelőzés, odafigyelés hosszú távon mindig sokkal kifizetődőbb, mint az utólagos kezelés – pénzben és időben is. Ha még nincs narancsbőröd, akkor megelőzésként (és egészséged megőrzéséért) próbáld ki a fenti lépéseket.

Remélem, hogy tudtam segíteni a tévhiteket eloszlatásában és megmutatni, hogyan néz ki az egészséges cellulit kezelés. J

Referenciák:

1 Luebberding et al., 2015

2 Sadick N. Treatment for cellulite. Int J Womens Dermatol. 2018;5(1):68-72. Published 2018 Oct 22. doi:10.1016/j.ijwd.2018.09.002

3 Behzad Taati, Maryam Khoshnoodnasab: Exercise-Based Approaches to the Treatment of Cellulite, Int J Med Rev 2019;6(1):26-27

Photo by el5ida on Unsplash

Photo by okeykat on Unsplash