Melyiket válasszuk? A palackozott, a szűrt vagy a csapvizet?
A döntéskor három tényező játszik fontos szerepet: az élvezeti, az egészségi és a környezetvédelmi szempontok. Ezeket figyelembe véve vajon a palackozott, a szűrt és a csapvíz közül melyik múlja felül a másik kettőt?
A palackozott vizek nem biztos, hogy jobb minőségűek, mint a csapvíz
Bár sokan bizalmatlanok a csapvízzel kapcsolatban, egy 35 különböző márkájú palackozott vizet vizsgáló tanulmány szerint a palackozott vizek nem szükségszerűen biztonságosabbak. Sőt nem feltétlenül tisztábbak vagy jobb minőségűek, mint az a víz, ami közvetlenül a csapból folyik. Mit is jelent ez valójában? Az 1970-es években megjelent két tanulmány, melyek örökre megváltoztatták a meggyőződésünket, miszerint az ivóvízbiztonság csak a vízben terjedő betegségekről szól.
Valójában a mikrobiális szennyeződések, például a kórokozók és baktériumok elleni küzdelmünk vezetett egy újfajta fertőzéshez a fertőtlenítők melléktermékeinek formájában. Egy 1974-es dokumentum, mely tájékozódási pontként szolgált, megoldotta a kloroform forrásának rejtélyét az ivóvízben: találkoztunk az ellenséggel, mi magunk vagyunk az.
Az ivóvíz fertőtlenítése kulcsfontosságú közegészségügyi feladat. A mikrobiológiai biztonság fenntartása érdekében leggyakrabban klórt használnak, mely kölcsönhatásba kerül a vízből származó természetes szerves anyaggal és klórozott vegyületeket hoz létre. Ezek nemcsak mellékízt és szagot adnak a vízhez, hanem potenciális közegészségügyi kockázatot is jelentenek. Eddig több mint 600-féle fertőtlenítő mellékterméket azonosítottak.
A csapvíz fogyasztása akár 27 százalékkal növelheti a húgyhólyagrák esélyét
Több évtizednyi kutatás alapján úgy tűnik, hogy a klórozott ivóvíz élethosszig tartó fogyasztása egyértelműen extra kockázatot jelent a húgyhólyagrák kialakulásában. Néhány bizonyíték is létezik a bizonyos típusú születési rendellenességekkel kapcsolatos kockázatok megnövekedésére is, de a legtöbb aggodalom a húgyhólyagrákkal való összefüggés miatt van. A 40 éven keresztül tartó csapvízfogyasztás 27 százalékkal növelheti a húgyhólyagrák kialakulásának esélyét.
A kockázat csökkentésének legjobb módja az ok kezelése lenne. Az országok megakadályozhatnák a fertőtlenítő melléktermékeinek kialakulását. Elsősorban a vízforrásból származó természetes szerves anyag kezdeti, hatékonyabb eltávolítása révén. Egyes európai országoknak, például Svájcnak újabb, jól karbantartott ivóvízrendszerei vannak, amelyek a csapvizet a fertőtlenítőszerek maradékai nélkül juttatják el a fogyasztók számára.
Egyes vízszűrők a szennyező anyagok több mint 96 százalékát eltávolítják
Napjainkban már sokan használnak valamilyen víztisztító eszközt, leggyakrabban vízszűrő kancsót vagy hűtőszekrény-vízszűrőt. Ezeknek márkától függően különböző a teljesítményük. Egyes termékek a szerves szennyező anyagok nyomainak több mint 96 százalékát is eltávolítják, míg mások mindössze 50 százalékot vagy annyit se. Szóval érdemes vásárlás előtt alaposan utánajárni, hogy a kiválasztott termék milyen teljesítményt nyújt.
A víz tisztítására számolt éves költség a vízszűrő kancsó vagy a hűtőszekrény-vízszűrő esetében körülbelül ugyanannyira jön ki. A szűrőkkel kapcsolatban sokan úgy gondolják, hogy a cserére javasolt idővel csak a cégek próbálnak trükközni, hogy a vevők többet vásároljanak belőle. Azonban tévednek. Sőt, jó néhányan megvárják, amíg a víznek fura íze lesz és csak akkor cserélnek szűrőt.
Ez nagy hiba, hiszen ekkorra a szűrők nemcsak elveszítik a baktériumok megszűrésének képességét, de bakteriális közeg is létrejöhet bennük. Így a szűrt vízben végül magasabb lesz a baktériumok száma, mint a sima csapvízben, vagyis tisztítás helyett inkább szennyezés történik. Ezért fontos a rendszeres szűrőcsere.
Ez pont olyan, mint a fogkefe esete. Sokan úgy gondolják, hogy a háromhavonta ajánlott cserét valamelyik cég marketingese találta ki annak érdekében, hogy többször kelljen újat venni. Rosszul gondolják, hiszen a fogkefék a szuvasodást okozó baktériumok és a WC-öblítéssel a levegőbe jutó baktériumok tanyájává válhatnak. Tény, hogy egyetlen öblítés baktériumok millióit képes felszabadítani, melyek szépen a nedves fogkefén landolhatnak. A jó hír az, hogy újabb fogkefe vásárlása helyett, elegendő olykor fertőtleníteni a fejét, egy mindössze 10 perces ecetes áztatással. Ha ennél is takarékosabb megoldás a cél, akkor az ecetet vízzel is lehet higítani fele-fele arányban.
Nos, a bevezetőben említett három tényezőnek: az élvezeti, az egészségi és a környezetvédelmi szempontoknak leginkább a szűrt csapvíz felel meg. Nincs mellékíz, a szennyező anyagok nyomainak akár 96 százalékát is eltávolíthatja a szűrő és nem kell műanyag palackokat felhalmozni a házban. Azonban arra minden esetben gondosan kell ügyelni, hogy megbízható vízszűrő kancsó vagy hűtőszekrény-vízszűrő kerüljön a konyhába. Továbbá arra is, hogy az utasítások szigorú betartása mellett legyen használva és a szűrő az előírtak szerint legyen rendszeresen cserélve.
The article is based on a video from NutritionFacts.org .
képek: unsplash.com